Domare 2018

tillbaka till utställningar

Domare som dömer cardigan, tollare och  frallor 2018

Jag ansvarar inte för ev fel såklart! :=) 
kursiv stil = avklarade utställningar, 
röd text, ej klara
Datum Plats Arr Nat/Int Domare Sista anm.dag ras
januari
 4 Göteborg Västra KK NORDIC Paul Scanlon, Irland 4/12  pom
 4 Göteborg Västra KK NORDIC Zafra Sirik, Israel 4/12  tollare
 5 Göteborg  Västra KK INT
Cruft kval
Hiroshi Kamasato, Japan 4/12  pom
 5 Göteborg  Västra KK INT
Cruft kval
Jochen Eberhardt, Tyskland 4/12  tollare
 6 Göteborg  Västra KK NORDIC Lyndall Black, Australien 4/12  corgi
 6 Göteborg Västra KK NORDIC Eva Nielsen 4/12  fralla
 7 Göteborg  Västra KK INT
Cruft kval
Martin Johansson 4/12  corgi
 7 Göteborg  Västra KK INT
Cruft kval
Mikael Nilsson 4/12  fralla
21 Kumla SSRK Bergslagen NAT Mats Jonsson 27/12 tollare
februari          
4 Mjölby SSRK ÖStergötland NAT Lena Rollmar 15/1 tollare
             
mars         .
4 Moheda SSRK Småland NAT Christina Daniels 18/2 tollare
25 Högbo SSRK Gävleborg NAT Börje Johansson 2/3 tollare
31 Malmö Sydskånska KK INT Livija Zizevske, Litauen  6/3 corgi
31 Malmö Sydskånska KK INT Eva Liljekvist Borg  6/3 pom
31 Malmö Sydskånska KK INT Michael Ganzer  6/3 fralla
             
april            
1 Malmö Sydskånska KK INT Börge Espeland, Norge  6/3 tollare
7 Kungsbacka SSRK Västra NAT Marianne Holmli, No   tollare
7 Sundsvall Västernorrlands  KK NAT Jetta Tschokkinen, Finland  6/3 tollare 
7 Sundsvall Västernorrlands  KK NAT Zorica Salijevic  6/3  fralla
8 Sundsvall Västernorrlands  KK NAT Svein Bjarne Helgesen, Norge  6/3  corgi
14 Piteå SSRK Norrbotten NAT Kurt Nilsson 1/4 tollare
21 Forshaga SSRK Värmland NAT Börge Espeland, Norge 3/4 tollare
28 Västerås Wästmanlands KK NAT Svante Frisk  29/3 corgi
29 Västerås Wästmanlands K NAT Ann Carlström  29/3 tollare
29 Västerås Wästmanlands K NAT Cathrin Lundberg Westin  29/3 fralla
             
maj            
5 Visby SSRK Gotland NAT Hans Rosenberg 9/4 tollare
6 Visby SSRK Gotland NAT Petra Junehall 9/4 tollare
12 Lidköping Skaraborgs KK NORDIC Liz-Beth C Liljeqvist  16/4 tollare
13 Lidköping Skaraborgs KK NORDIC Anita Whitmarsh  16/4 corgi
13 Lidköping Skaraborgs KK NORDIC Liz-Beth C Liljeqvist  16/4 fralla
19 Skellefteå SSRK Västerbotten NAT Tuula Pratt  26/4 tollare
19 Ulriksdal SSRK Östra NAT Frank B Bjerklund, Norge 2/5 tollare
19 Hässleholm Nordskånska KK NORDIC Johnny Andersson  23/4 fralla
20 Hässleholm Nordskånska KK NORDIC Maret
Kärdi, Estland
 23/4 corgi
20 Hässleholm Nordskånska KK NORDIC Tatjana Urek, Slovenien  23/4 tollare
20 Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen NAT Kjell Svensson  27/4 tollare
26 Gimo Uppsala läns KK NORDIC Joakim Ohlsson  2/5 corgi
26 Gimo Uppsala läns KK NORDIC Svante Frisk  2/5 tollare
26 Gimo Uppsala läns KK NORDIC Rodi Hübenthal, Norge  2/5 fralla
26 Hasslarp SSRK Södra NAT Bjarne Sörensen  22/4 tollare
27 Hasslarp SSRK Södra NAT Jan Roger Sauge Norge  22/4 tollare
27 Piteå Södra Norrbottens KK NAT Eva Eriksson  30/4 corgi
27 Piteå Södra Norrbottens KK NAT Paula Rekiranta, Finland  30/4 tollare
27 Piteå Södra Norrbottens KK NAT Karin Ögren  30/4 fralla
             
juni            
2 Norrköping Östergötlands läns KK NAT Mats Jonsson  30/4 tollare
3 Norrköping Östergötlands läns KK NAT Mats Jonsson  30/4 corgi
3 Norrköping Östergötlands läns KK NAT Maritha Östlund-Holmsten   30/4 fralla
3 Sundsvall SSRK Västernorrland NAT Natalja Skalin   tollare
9 Vänersborg Norra Älvsborgs KK NORDIC Maritha Östlund-Holmsten  14/5 corgi
9 Vänersborg Norra Älvsborgs KK NORDIC Maritha Östlund-Holmsten  14/5 fralla
10 Vänersborg Norra Älvsborgs KK NORDIC Arne Foss, Norge  14/5 tollare
9 Leksand Dalarnas KK NAT Kurt Nilsson  15/5 tollare
10  Leksand Dalarnas KK NAT Zorica Salijevic  15/5  corgi
10  Leksand Dalarnas KK NAT Kurt Nilsson  15/5  fralla
16 Vännäs Västerbottens KK NAT Susanne Nilsson  28/5 corgi
16  Vännäs Västerbottens KK NAT Annette Bystrup, Danmark  28/5  fralla
17  Vännäs Västerbottens KK NAT Kerstin Henriksson  28/5  tollare
17 Gränna SSRK Småland NAT     tollare
29 Gällivare Norra norrbottens KK NORDIC Francisco Salvador Janiero, Portugal  8/6 tollare
29 Gällivare Norra norrbottens KK NORDIC Mikael Nilsson  8/6  fralla
30 Gällivare Norra norrbottens KK NORDIC Darco Korosec, Slovenien  8/6  corgi
30 Alfta Hälsinglands KK NAT Sjoerd Jobse  31/5 tollare
30 Alfta Hälsinglands KK NAT Maritha Östlund-Holmsten  31/5 fralla
30 Borås Södra Älvsborgs KK NAT Deborah Harbin, Austrailen  4/6 corgi
             
juli            
1 Alfta Hälsinglands KK NAT Renée Sporre Willes  31/5 corgi
1 Borås Södra Älvsborgs KK NAT Andrzej Stepinski, Polen  4/6 tollare
Borås Södra Älvsborgs KK NAT Dale Hick, England  4/6 fralla
6 Tvååker Hallands KK NORDIC Liz Cartledge, Storbritannien  11/6 corgi
6 Tvååker Hallands KK NORDIC Phil Thompson, Australien  11/6 tollare
6 Tvååker Hallands KK NORDIC Charlotte Höier, Danmark  11/6 fralla
7 Tvååker Hallands KK NAT Johan Andersson  11/6 corgi
7 Tvååker Hallands KK NAT Henric Fryckstrand  11/6 tollare
7 Tvååker Hallands KK NAT Rob Douma, Holland  11/6 fralla
7 Sunne SSRK Värmland NAT Maritha Östlund-Holmsten  12/6 tollare
15 Piteå Södra norrbottens KK INT Anne Livö Buvik, Norge  18/6 corgi
15 Piteå Södra norrbottens KK INT Kresten Scheel, Danmark  18/6  tollare
15 Piteå Södra norrbottens KK INT Phil Thompson, Australien  18/6  fralla
15 Högbo SSRK Gävleborg NAT Lars Widén  20/6 tollare
21 Västerås Wästmanlans KK NORDIC Serena
Bernardi, San Marino
 25/6 tollare
21  Västerås  Wästmanlans KKWästmanlans KK NORDIC Lisa Molin  25/6  fralla
22 Västerås Wästmanlans KK NORDIC Elena Ruskovaara,
Finland
 25/6  corgi
28 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland NAT Jens Martin Hansen, Danmark   tollare
28 Piteå SSRK Norrbotten NAT     tollare
28 Ransäter Värmlands KK NORDIC Kalvo Kriisk, Estland  10/7 tollare
29 Ransäter Värmlands KK NORDIC Frank Christiansen, Norge  10/7  corgi
29 Ransäter Värmlands KK NORDIC Peter King, Australien  10/7  fralla
             
aug            
4 Stockholm Stockholm KK INT Anna Albrigo, Italien  5/7 corgi
4 Stockholm Stockholm KK INT Petr Studenik, Tjeckien  5/7   tollare
5 Stockholm Stockholm KK INT Åsa Fröding  5/7  fralla
4 Svenstavik Jämtland Härjedalen KK NORDIC Lars Widén  5/7 fralla
5 Svenstavik Jämtland Härjedalen KK NORDIC Maritha Östlund-Holmsten  5/7  corgi
5 Svenstavik Jämtland Härjedalen KK NORDIC Eva Liljekvist Borg  5/7 tollare
11 Askersund Örebro läns KK NAT Gunilla Skallman  17/7 tollare
12 Askersund Örebro läns KK NAT Jens Myrman  17/7 corgi
12 Askersund Örebro läns KK NAT Åsa Fröding  17/7  fralla
11 Ronneby Blekinge KK NAT Ingrid Hectors, Belgien  17/7 corgi
11 Ronneby Blekinge KK NAT Heather Cox, Irland  17/7  fralla
12 Ronneby Blekinge KK NAT Lars Widén  17/7  tollare
12 Askersund SSRK Bergslagen NAT Fredrik Nordgren  27/7 tollare
18 Överkalix Norra norrbotten KK NAT Rita Kadike Skadina, Lettland  27/7 tollare
18 Överkalix Norra norrbotten KK NAT Hans-Joachim Dux, Tyskland  27/7  fralla
19 Överkalix Norra norrbotten KK NAT Lena Danker-Höglund, Finland  27/7  corgi
18 Norrköping Östergötlands KK NORDIC Benny Blidh von Schedvin  27/7 corgi
18 Norrköping Östergötlands KK NORDIC Kjell Svensson  27/7  tollare
19 Norrköping Östergötlands KK NORDIC Nicola Smolic, Kroatien  27/7  fralla
18 Eskilstuna Södermanlands KK NAT Veli-Pekka Kumpumäki, Finland  25/7 fralla
19 Eskilstuna Södermanlands KK NAT Sonny Ström  25/7  corgi
19 Eskilstuna Södermanlands KK NAT Maritha Östlund-Holmsten  25/7  tollare
25 Ljungskile Västra KK NAT Kim Vigsö Nielsen, Danmark  30/7 corgi
25 Ljungskile Västra KK NAT Jan Törnblom  30/7 fralla
26 Ljungskile Västra KK NAT Fredrik Norgren  30/7 tollare
25 Visby Gotlands KK NAT Billy Henderson, Irland  31/7 corgi
25 Visby Gotlands KK NAT George Schogol, Georgien  31/7 fralla
25 Visby Gotlands KK NAT Kerstin Nilsson, Danmark  31/7 tollare
26 Visby Gotlands KK INT Sonny Ström, Sverige  31/7 corgi
26 Visby Gotlands KK INT Benny Blidh
von Schedvin
 31/7 tollare
26 Visby Gotlands KK INT Michael Ganzer  31/7 fralla
             
sep            
1 Öland Småland Öland KK NAT Joakim Ohlsson  7/8 tollare
2 Öland Småland Öland KK NAT Ann-Christin Johansson  7/8 corgi
2 Öland Småland Öland KK NAT Benny Blidh von Schedvin  7/8 fralla
1 Sandviken Gästriklands KK NORDIC Svante Frisk  2/8 corgi
1 Sandviken Gästriklands KK NORDIC Markku Kipinä, Finland  2/8  fralla
2 Sandviken Gästriklands KK NORDIC Börje Johansson  2/8  tollare
1 Kalsborg SSRK Västra NAT Kerstin Henriksson 12/8 tollare
2 Karlsborg SSRK Västra NAT Kim Bay 12/8 tollare
2 Vännäs SSRK Västerbotten NAT Yvonne Larsson  19/8 tollare
8 Gimo Uppsala KK NAT Karl-Erik Johansson  13/8 fralla
9 Gimo Uppsala KK NAT Hans Almgren   13/8  corgi
9 Gimo Uppsala KK NAT Markku Mähönen, Finland  13/8  tollare
22 Eslöv Sydskånska KK NAT Jahn Stääv  27/8 corgi
22 Eslöv Sydskånska KK NAT Christina Daniels  27/8  tollare
22 Eslöv Sydskånska KK NAT Ben Karpel, Israel  27/8  fralla
             
okt            
6 Sundsvall Västerorrlands KK INT Michael Leonard, Irland  4/9 tollare
6 Sundsvall Västerorrlands KK INT Aleksandar Petrovic, Serbien  4/9 fralla
7 Sundsvall Västerorrlands KK INT Jari Partanen, Norge  4/9 corgi
28 Mjölby SSRK ÖStergötland NAT Kurt Nilsson  8/10 tollare
             
nov            
3 Växjö Småland Öland KK INT Gunilla
Skallman
 2/10 corgi
3 Växjö Småland Öland KK INT Christian Geelmuyden, Norge  2/10  fralla
4 Växjö Småland Öland KK INT Jan-Erik Ek  2/10  tollare
10 Åstorp SSRK Södra NAT Börje Johansson  7/10 tollare
10 Rättvik SSRK Dalarna NAT Marjo Jaakola  26/10 tollare
11 Rättvik SSRK Dalarna NAT Pia Itkonnen  26/10 tollare
17 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen NAT Svante Frisk   tollare
18 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen NAT vakant   tollare
             
dec            
8 Stockholm SKK HUND 2018 NORDIC
Cruft kval
Bertil Lundgren  6/11 tollare
9 Stockholm SKK HUND 2018 NORDIC
Cruft kval
William P (Bill) Shelton, USA  6/11  corgi
9 Stockholm SKK HUND 2018 NORDIC
Cruft kval
Dimitry van Raamsdonk, Belgien  6/11  fralla
             
             
Utländska titelutställningar
Anmälningsdatum till WDS, Beenlux winner, Special
1/1 – 3/5
4/5 – 31/5
1/6 – 28/6
29/6 – 11/7
10/8 Amsterdam Holländska KK WW -18 Dan Ericsson (SE)   corgi
11/8 Amsterdam Holländska KK WW -18 Linda Voláriková (SK)   tollare
12/8 Amsterdam Holländska KK WW-18  Roberto Velez Pico (PR) tikar fralla
12/8 Amsterdam Holländska KK WW-18 Rosario Jari Spagna (IT) hanar fralla
9/8 Amsterdam   Benelux  winner Jos De Cuyper (BE)   tollare
9/8 Amsterdam   Benelux  winner Igor Vyguzev (RU) tikar fralla
9/8 Amsterdam   Benelux  winner Helen Tonkson-Koit (EE) hanar fralla
10/8 Amsterdam   Special Hannie Warendorf (NL)   tollare
10/8 Amsterdam   Special Zaur Agabeyli (AZ ) tikar fralla
10/8 Amsterdam   Special Zaur Agabeyli (AZ ) hanar fralla
11/8 Amsterdam   Special Pamela Runderkamp (NL)   corgi
             
 11/10 Warszawa Polen EUW -18 Eugene Yerusalimsky (RU)  31/8 tollare
 12/10 Warszawa Polen EUW -18 Mirosław Redlicki (PL)   31/8  corgi
 14/10 Warszawa Polen EUW -18 Revaz Khomasuridze (RU)  31/8  fralla